Jazykové verze

cz | en

Vyhledávání


pomocí Google

Kontaktní info

OU Ratměřice
Ratměřice 72
25703 Jankov
IČ: 00473481
DIČ: CZ 00473481
Jsme plátci DPH

Telefon: 317833321
Fax: 317833289
E-mail: obec@ratmerice.cz
Bankovní spojení: 31723121/0100

Úřední hodiny:
Středa a pátek
16.00 - 18.00 hod.

Starosta:
Mgr. Viktor Liška
starosta@ratmerice.cz
Telefon: 776580584

Mikroregion

Obec Ratměřice je členem svazku obcí nazvaným Mikroregion Džbány. Mikroregion je složen ze sedmi obcí a dvou měst jižní části Středočeského kraje.

www.mikroregiondzbany.cz

Víte že

Titulní strana »

Po cestách křížů a křížků

29.01.2009

Významnými architektonickými prvky podblanické krajiny jsou kříže a křížky. Ve správním území obce Ratměřice jsme jich napočítali 15, a tak může být jejich objevování námětem na pěkný pěší výlet. Námi navrhovaná trasa je dlouhá přibližně 10 km a dá se libovolně upravovat.

Putování za ratměřickými, skrýšovskými a hrzínskými kříži můžete zahájit pod jedním z nich před budovou obecního úřadu v Ratměřicích. Je datovaný rokem 1867. K druhému kříži, o deset mladšímu z roku 1877, dojdete po chodníku směrem k odbočce na Odlochovice. Kříž z počátku 20. století ( 1909) naleznete na ratměřickém hřbitově a poté se vydáte polním úvozem po trase naučné stezky na Habrovku. Kamennému kříži, na který narazíte, se říká Marčanův kříž a je památkou na úmrtí při jízdě s koňským potahem. Tento kříž, který se dlouhá léta rozbitý ztrácel v křovinách u cesty, byl opětovně vztyčen v roce 2008.

Před Habrovkou stojí nedatovaný železný kříž mezi dvěmy kaštany a na habrovském návrší se tyčí dřevěný kříž jako upomínka zabitých vojáků v bitvě u Jankova. Od něj se vrátíte zpět do Ratměřic, na asfaltové silnici odbočíte doleva  a vykročíte směrem ke studánce sv. Anny. Tam dnes žádný kříž ( kromě toho na střeše kapličky nad studánkou) nestojí, ale my víme, že zřejmě stával. Je zobrazený na mapách I. vojenského mapování z let 1764 - 1768, stál naproti studánce v místě dnešní obory a údajně k němu vedla křížová cesta ze zámku.

Vaše další cesta povede po silnici do Skrýšova a u odbočky do Hrzína uvidíte tzv. Sedlákův kříž. Další kamenný kříž se nachází před Skrýšovem, na místě kterému se říká Struba a od něj projdete Skrýšovem a polní cestou mezi lesy Opatov a Melhauzy vykročíte k Hrzínu.

V Hrzíně vás přivítá kamenný kříž z roku 1898 a pozve vás na náves, kde se nachází jeho starší " kolega" z roku 1857. Před kapličkou se musíte rozhodnout, zda chcete vidět kříže opravdu všechny. Jeden z nich z roku 1888 totiž stojí přibližně 3/4 kilometru nad Hrzínem u polní cesty do Bedřichovic. Ať se rozhodnete tak či onak, další kříž hledejte jižně od Hrzína u bývalých stájí zemědělského družstva.

Nyní se musíte vrátit zpět do Ratměřic a my doporučujeme zvolit cestu přes les Opatov po staré cestě spojující Ratměřice s Hrzínem. Projdete pod opatovskou strání a u zámecké vodárny narazíte na další železný křížek. Prý je připomínkou  utonutí občana. Polní cesta vás dále povede přímo za ratměřické parky. Tam na rozcestí stojí další, pro vás již předposlední, železný kříž.

Od se necháte vést oplocením zámecké ovocné zahrady až k zámeckému altánku. Přejdete silnici, projdete novou zástavbou a v polích uvidíte poslední cíl trasy -  křížek, který je vzpomínkou na úmrtí při bouřce. Vrátit se k výchozímu bodu trasy do centa obce je již jednoduché. Jestliže jste vytrvali, spatřili jste na pěkném výšlapu všech 15 místních křížů a křížků.

Nebo jich je víc a my o tom nevíme? To je kouzlo objevování.

Fotografie

Tzv. Marčanův kříž
Tzv. Marčanův kříž
Kříž před obecním úřadem L.P. 1867
Kříž před obecním úřadem L.P. 1867
Kříž na odbočce do Odlochovic L.P. 1877
Kříž na odbočce do Odlochovic L.P. 1877
Kříž na hřbitově L.P.1909
Kříž na hřbitově L.P.1909
Kříž pod Habrovkou
Kříž pod Habrovkou
Dřevěný kříž na Habrovce
Dřevěný kříž na Habrovce
Tzv. Sedlákův kříž
Tzv. Sedlákův kříž
Kříž na Strubech ve Skrýšově
Kříž na Strubech ve Skrýšově
Kříž před osadou Hrzín L.P. 1898
Kříž před osadou Hrzín L.P. 1898
Kříž na návsi v Hrzíně L.P. 1857
Kříž na návsi v Hrzíně L.P. 1857
Křížek na rozcestí za parky
Křížek na rozcestí za parky
Křížek pod opatovskou strání
Křížek pod opatovskou strání

« Zpět