Jazykové verze

cz | en

Vyhledávání


pomocí Google

Kontaktní info

OU Ratměřice
Ratměřice 72
25703 Jankov
IČ: 00473481
DIČ: CZ 00473481
Jsme plátci DPH

Telefon: 317833321
Fax: 317833289
E-mail: obec@ratmerice.cz
Bankovní spojení: 31723121/0100

Úřední hodiny:
Středa a pátek
16.00 - 18.00 hod.

Starosta:
Mgr. Viktor Liška
starosta@ratmerice.cz
Telefon: 776580584

Mikroregion

Obec Ratměřice je členem svazku obcí nazvaným Mikroregion Džbány. Mikroregion je složen ze sedmi obcí a dvou měst jižní části Středočeského kraje.

www.mikroregiondzbany.cz

Titulní strana »

V Hartmanech se dějí podivné věci

03.02.2009

O tom, co podivného se děje na kopci a v lese Hartmany, vyprávějí různé místní lidové pověsti. Například tady pobíhají hejkalové. Stačí zavolat a hejkal sedí člověku na zádech a nepustí se. Ještě horší je v Hartmanech potkat černého psa, který střeží habrovský poklad.

Opravdu, v noci běhá po svazích Hartmanů strašlivý černý pes. Z očí i huby mu sálají plameny a má důležitý úkol. Před hledači pokladů střeží vojenskou pokladnu, která byla někde v Hartmanech či na Habrovce zakopána při nešťastné bitvě mezi císařskými a Švédy roku 1645. Traduje se, že místo, kde je pokladna ukryta, leží přesně tam, odkud je naráz vidět sedm věží kostelů a kaplí v okolí.

Tomu věřili i páni z Talmberka, zejména biskup královehradecký Jan František z Talmberka. Ten si dal od svých bratrů vyhotovit úpis, kterým se mu zavázali: " poněvadž jim ve všech potřebách a důležitostech vždy upřímně a bratrsky pomáhá, aby kdykoliv a kdekoliv se na jejich panství poklad nalezl, že jemu polovici toho pokladu darují" .

Proto, když 1. července 1693 prodával Rudolf z Talmberka od jankovského panství Postupice svému bratru biskupovi, byla do této koupě zahrnuta i " Habrovka, zámek pustý a okolo něj krajiny 1000 loket šířky a délky". Tato domluva byla z kontraktu vypuštěna až v r. 1751, ale poklad nebyl nikdy nalezen.

Můžete se pustit do hledání, ale pozor na černého psa! Navíc nezapomeňte, že dvě kaple ze sedmi zmiňovaných již v kraji nestojí. Třeba naleznete alespoň kouzelnou bylinu, která v hartmanských lesích roste a které se říká " vaňour" neboli " čertův zub". Ale o ní až příště.

Čerpáno z knih Pavla Toufara Tajemnou českou krajinou a Čeňka Habarta Sedlčansko, Sedlecko a Voticko- díl IV.

Fotografie

Cesta do Hartman od rybníku Podhorák
Cesta do Hartman od rybníku Podhorák
V mlze se skrývají tajemné Hartmany
V mlze se skrývají tajemné Hartmany
Poklad střeží černý pes a bílá mlha
Poklad střeží černý pes a bílá mlha
Cesta do Hartman od Habrovky
Cesta do Hartman od Habrovky

« Zpět