Jazykové verze

cz | en

Vyhledávání


pomocí Google

Kontaktní info

OU Ratměřice
Ratměřice 72
25703 Jankov
IČ: 00473481
DIČ: CZ 00473481
Jsme plátci DPH

Telefon: 317833321
Fax: 317833289
E-mail: obec@ratmerice.cz
Bankovní spojení: 31723121/0100

Úřední hodiny:
Středa a pátek
16.00 - 18.00 hod.

Starosta:
Mgr. Viktor Liška
starosta@ratmerice.cz
Telefon: 776580584

Mikroregion

Obec Ratměřice je členem svazku obcí nazvaným Mikroregion Džbány. Mikroregion je složen ze sedmi obcí a dvou měst jižní části Středočeského kraje.

www.mikroregiondzbany.cz

Titulní strana »

V Hartmanech roste čertův zub

09.02.2009

Podle pověstí byly Hartmany vyhlášeným nalezištěm podivné rostliny , které se říkávalo "vaňour" nebo také "čertův zub". V noci její hlíza hlasitě mlaskala, rostlina se všelijak kroutila a pohybovala. Říkávalo se, že je dobrá hlavně pro koně, kteří jsou po ní zdraví a čilí. Nejlepší byla vykopaná o svatojánské noci, kdy měla mnohem větší čarovné účinky.

Z jedné vsi v blízkosti Jankova se vypravili hospodář s čeledínem do Hartman vykopat pár kusů hlízy čarodějné rostliny. Vzali motyku na kopání a černou slepici, posvěcený proutek kočiček a svěcenou vodu na ochranu proti zlým silám. Byla právě půlnoc, když začali vykopávat hlízu žádané rostliny. Ještě předtím však kolem sebe pomocí proutku a svěcené vody udělali ochranný kruh.

Najednou kolem nich začali jezdit ohnivé vozy bez koní, na nich ďábelští vozkové a panstvo pekelné. Přízraky se snažili oba vystrašené muže přejet, ale nedokázali překročit posvěcený kruh. Začali proto naklánět své kočáry dovnitř kruhu ve snaze chytit muže a vytrhnout je z chráněného místa. Vesničané si však vzpomněli na černou slepici a hodili ji mezi ohnivé kočáry. Pekelníci se na ni vrhli a roztrhali ji na kusy, čímž se pořádně zdrželi, až se z Jankova ozvaly hodiny na kostelní věži. Odbily jednu hodinu po půlnoci. Ďáblové se rozprchli a vztekle pokřikovali:

"Kdybyste kruh kolem sebe neudělali a nám černou slepici nehodili, byli bychom vás zrovna tak na kusy roztrhali"

Příběh zaznamenal Vlastimil Osečanský a otiskl v časopise Český lid v roce 1902 ( ročník XI, str. 294). My jí pro poučení přebíráme z internetového muzea České Sibiře a z knihy Pavla Toufara Tajemnou českou krajinou - Česká Sibiř.

Na závěr vědecký poznatek k tomu "babskému povídání".  Čertův zub se říkalo vzácné rostlině árón plamatý.

Fotografie

Árón plamatý
Árón plamatý
Árón plamatý
Árón plamatý
Vhodná lokalita árónu plamatého
Vhodná lokalita árónu plamatého
Dozrávající bobule árónu plamatého
Dozrávající bobule árónu plamatého

« Zpět