Jazykové verze

cz | en

Vyhledávání


pomocí Google

Kontaktní info

OU Ratměřice
Ratměřice 72
25703 Jankov
IČ: 00473481
DIČ: CZ 00473481
Jsme plátci DPH

Telefon: 317833321
Fax: 317833289
E-mail: obec@ratmerice.cz
Bankovní spojení: 31723121/0100

Úřední hodiny:
Středa a pátek
16.00 - 18.00 hod.

Starosta:
Mgr. Viktor Liška
starosta@ratmerice.cz
Telefon: 776580584

Mikroregion

Obec Ratměřice je členem svazku obcí nazvaným Mikroregion Džbány. Mikroregion je složen ze sedmi obcí a dvou měst jižní části Středočeského kraje.

www.mikroregiondzbany.cz

Titulní strana »

O Ratmírovi byla napsána kniha

24.02.2009

Jedna z možností vzniku a pojmenování naší vsi předpokládá, že ji založil příslušník nižší šlechty Ratmír. Toto poměrně oblíbené staroslovanské jméno se dostalo i do názvu knihy. Napsal ji Jan Vávra a vyšla tiskem a nákladem knihtiskárny J. Otto v roce 1874.

Příběh povídky začíná na sklonku vlády českého knížete Vladislava v roce 1125. O nástupnictví na český trůn se uchází dva z přemyslovského rodu. Nejstarší Přemyslovec Ota Olomoucký z moravské větve a bratr Vladislava Soběslav. Ten se vrací z nuceného pobytu v cizině se svým druhem Ratmírem a rozehrává se hra o knížecí stolec. Hlavní roli v ní hraje právě "náš" Ratmír.

Nejprve se mu podaří usmířit Vladislava a Soběslava a poté chce donutit Otu vzdát se trůnu. To se mu nepodaří, ale potká se se svou osudovou láskou. Otovu dceru Hedviku. Po Vladislavově smrti do čela českého knížectví usedá Soběslav a Ratmír se nevzdává myšlenky diplomaticky ho zpřátelit s Otou.

Jeho počínání nemá pochopení ani u jednoho ze soků. Ratmír odmítá spojenectví s Otou, který chce využít jeho vztahu s Hedvikou, ale zároveň je nařčen ze zrady svým dávným přítelem Soběslavem. Konflikt tak směřuje k rozhodující bitvě. Koná se 18. 2. 1126 u Chlumce a je střetem o svébytnost českých knížat. Ota totiž na svou pomoc přivolal říšského krále Lothara.

Vpředvečer bitvy se na bojišti překvapivě objevil Ratmír se svoji družinou. Zapomněl na při ze Soběslavem  a přijel bránit svou vlast a svého knížete. Ve víru bitvy se potká s Otou a následuje jejich souboj. Z něj vyjde Ratmír s těžkým zraněním a Ota je zabit. Čekáte- li šťastný konec, kniha vás nezklame. Jak jinak - staré přátelství se obnovilo a nakonec byla i svatba.

Nechceme samozřejmě tvrdit, že popisovaný Ratmír je zakladatelem naší obce. Také víme, že příběh se nezakládá na historické pravdě, ale přesto se chce říct. Byl to Ratmír správný chlapík.

 

Fotografie« Zpět